ساعت مرکزی تحت شبکه

سیستم ساعت مرکزی

سیستم ساعت مرکزی به عنوان یک منبع مرکزی بسیار دقیق و درست زمان سنجی و رمز وقت برای طیف گسترده دستگاه‎های زمان پایه از ساعت تا کامپیوتر مطرح است. امروزه امکانات موجود در زمینه دستگاه‎های مرجع مستقل یا ماهواره‎ای همزمان قابلیت اطمینان و اتکا به اینگونه سیستم‎ها را در هر نقطه از جهان میسر و امکان‎پذیر نموده است.

سیستم جهانی تعیین موقعیت (GPS)

سیستم GPS که حروف اختصار Global Positioning System (یک سیستم جهانی تعیین موقعیت) می‌باشد، یک سیستم رادیویی است مشتمل بر 24 ماهواره که هر یک مجهز به یک ساعت اتمی، یک کامپیوتر و یک فرستنده است. ماهواره‎ها در فواصلی از یکدیگر به گونه‎ای استقرار یافته که در هر نقطه از جهان در هر زمان چهاز ماهواره در بالای افق قرار می‎گیرد و با استفاده از آن ممکن است موقعیت محلی و زمان دقیق را در تمامی اوقات شبانه‎روز و در کلیه شرایط جوی تعیین نمود.

NTP

Network Time Protocol به معنی پروتکل زمان شبکه است که برای همگام سازی و به روزرسانی زمان در شبکه استفاده می‎شود. کامپیوتر ها از یکسری منابع که همان سرور های NTP هستند زمان خود را به روزرسانی می کنند. این سرور ها میتوانند به صورت محلی یا بر روی اینترنت موجود باشند. همچنبن می توانند بر روی رادیو یا ماهواره نیز موجود باشند.
سرور NTP بسیار دقیق است تا جایی که قابلیت همگام سازی زمان تا میلی ثانیه را دارد. امروزه بسیاری از کامپیوتر ها نیاز دارند که زمان خود را به صورت دقیق در شبکه همگام سازی کنند تا با یکدیگر هماهنگ باشند و در انتقال و دریافت های مختلف با مشکل مواجه نشوند. پس NTP یکی از ضروریت ها در هر شبکه به شمار می رود. سرور NTP از پورت 123 UDP استفاده می کند.

سیستم ساعت مرکزی آنالوگ تحت شبکه "شماطه"

هر گاه که به دنبال ساعت می‌گردید، انتظار مواجه شدن با ساعتی گرد و عقربه‌ای را دارید! در واقع می‌توان گفت که چشم انسان به ساعت‌های عقربه‌ای بیشتر آشنا است و تشخیص وقت روز از روی ساعت عقربه ای به آسانی صورت می‌گیرد.
آنچه شرکت پایانیرو در خصوص طراحی ساعت تحت شبکه (IP PoE Clock) لحاظ کرده است، استفاده از همین ویژگی است. این ساعت‌ها با ظاهر آشنای عقربه‎ای و با طراحی زیبا تولید شده اند.
به لطف بهره‌گیری از تکنولوژی GPS و NTP Server و کنترل وضعیت ساعت در هر دوازده ساعت با ساعت جهانی؛ این ساعت‌ها همواره هماهنگ با یکدیگر بوده و هیچگاه اختلافی در آن‎ها دیده نخواهند شد.
این ساعت ها بطور مستقل (Standalone) و با دریافت ساعت از ساعت جهانی کار کرده، لذا به هیچ مادر ساعتی وابسته نخواهند بود و توسط نرم‎افزاری که تهیه شده است برنامه‎ریزی و کنترل می‎گردند.